Jak zapobiec samobójstwu?
Czynniki zwiększające ryzyko samobójstwa
Zaliczamy do nich, przemoc, samotność, rozwód, śmierć bliskiej osoby, owdowienie, zażywanie środków psychoaktywnych, bezrobocie, status niskiej klasy społecznej, przeszłość kryminalna, historia leczenia psychiatrycznego: depresja, zaburzenia osobowości, schizofrenia, wcześniejsze próby samobójcze w przeszłości.
Z listów samobójców wynika, że mają oni zazwyczaj spore trudności z budowaniem i utrzymaniem znaczących relacji interpersonalnych.
Kiedy osoby w depresji są najbardziej zagrożone?
Ryzyko wzrasta w pewnych fazach choroby. Zagrożenie jest szczególnie wysokie na początku. Liczba samobójstw stopniowo maleje w miarę pracy terapeutycznej, podczas której chorzy uczą się radzić sobie z tym, co im się przydarza. Samobójstwo jest bardziej prawdopodobne, gdy człowiek wychodzi z depresji niż w okresie jej nasilenia. Kiedy depresja słabnie chory jest bardziej gotów do działania, ma więcej energii i może zrealizować zamiary, podejmując próbę samobójczą.
Człowiek w depresji, gdy już zdecyduje, że odbierze sobie życie, doświadcza poczucia spokoju. Możliwe, że ten stan uspokojenia również sprzyja ostatecznemu rozwiązaniu. Rodzina i przyjaciele często wspominają, iż mieli wrażenie, że ukochanej osobie bardzo się poprawiło w dniach poprzedzających śmierć. W tych dniach często człowiek doświadcza subtelnych zmian w zakresie podstawowych czynności fizjologicznych np. zaburzeń snu czy zmiany nawyków jedzeniowych. Zaburzeniom natury klinicznej mogą towarzyszyć też bezsenność czy zaniedbywanie się.
Próbę samobójczą definiuje się szeroko jako myśli o zachowaniach samobójczych. Kwestią zasadniczą dla relacji między myślami samobójczymi a czynami samobójczymi jest intencja. Toczy się więc spory na temat tego, czy ktoś, kto postrzega śmierć jako rozwiązanie swoich problemów, ale zaprzecza intencji dokonania samobójstwa, ma fantazje samobójcze.
Jak dochodzi do decyzji odebrania Sobie życia?
Triada poznawcza
U osób o skłonnościach samobójczych stwierdza się często sztywność poznawczą, ograniczenia poznawcze i inne zaburzenia w tym zakresie.
Sztywność poznawcza to forma widzenia tunelowego. Osoba nastawiona samobójczo nie jest w stanie rozważyć żadnych możliwości alternatywnych, a próbę samobójczą postrzega jako jedyny sposób poradzenia sobie z aktualną sytuacją. Z tego powodu ma zazwyczaj tendencję do sztywności społecznej. W relacjach z innymi trudno jej korzystać z różnorodnych strategii rozwiązywania problemów.
Aaron Beck opisał elementy depresji w kategoriach triady poznawczej.
Myśli samobójcze są nacechowane negatywnymi uprzedzeniami dotyczącymi: Siebie, przyszłości i otoczenia.
-
Ja – Człowiek myśli o Sobie negatywnie. Postrzega się jako bezwartościowego i gorszego od innych. Zwykle kara się za te myśli, przypisuje Sobie winę i popada w pułapkę samopowtarzalnego systemu myślenia negatywnego.
-
Przyszłość – Typowe przekonanie brzmi “to się nigdy nie skończy”. Osoba jest przekonana, że kryzys i nieznośny ból psychiczny będą trwały wiecznie.
-
Otoczenie – Człowiek czuje, że świat jest przeciwko niemu i stawia mu nieuzasadnione wymagania. Mimo oceny ich jako nieuzasadnionych, uważa trudność sprostania im za dowód jego własnych braków.
Depresogenny styl atrybucji
Cechuje osoby o skłonnościach samobójczych. Mają one zazwyczaj tendencje perfekcjonistyczne. Zdarzenia negatywne przypisują zazwyczaj przyczynom wewnętrznym a sukcesy przyczynom zewnętrznym. Taki negatywny styl poznawczy raz zapoczątkowany, nabiera cech samopowtarzalności i z czasem coraz trudniej go zmodyfikować. Staje się poznawczym klinczem.
Człowiek decydując się na popełnienie samobójstwa,
szuka ucieczki przed własnym bólem,
który jest dla niego okrutnie trudny do zniesienia.
Według Baumeistera do czynu samobójczego człowieka prowadzi kilka kroków:
KROK 1. W okresach stresu nie dorównuje własnym oczekiwaniom.
KROK 2. Winą za to obciąża samego Siebie.
KROK 3. Ten negatywny odbiór Siebie rodzi nastrój przygnębienia.
KROK 4. Aby uciec przed bolesnymi uczuciami przystępuje do przebudowy sfery poznawczej. To pomaga mu odgrodzić się od niepowodzeń i poczucia winy.
KROK 5. Ta przebudowa poznawcza prowadzi do zaniku zahamowań.
KROK 6. Ma coraz mniej zahamowań i dlatego samobójstwo wydaje się coraz łatwiejsze do zaakceptowania.
Zgodnie z modelem Baumeister’a jest to proces liniowy przebiegający kolejno od kroku 1. do 6 i cykliczny. W praktyce jednak dostrzeżono, że z każdego punktu można postawić krok w dwóch kierunkach - w przód lub w tył.
9 cech zajmujących główną pozycję we współczesnych teoriach samobójstwa
-
Samobójstwo jako rozwiązanie
To droga wyjścia absolutnego. Dopiero z perspektywy rozumiemy dlaczego człowiek kilka dni przed samobójstwem był spokojny. Decyzja na nie zapewniło mu obserwowany wówczas spokój.
-
Samobójstwo jako ucieczka od świadomości
Gdy człowiek nie może sobie poradzić z własnymi uczuciami, mimo że by chciał, a są one tak silne, że aż nie do zniesienia.
-
Nieznośny ból psychiczny
To ból odczuwania bólu. Poczucie, że jest się jest zamkniętym w pułapce razem ze wszystkimi dręczącymi uczuciami.
-
Niezaspokojone potrzeby
Reprezentują stresor psychiczny mogący przyczyniać się do zachowań samobójczych.
-
Poczucie beznadziejności i bezradności
Jest groźne, gdy nauczymy się, że między naszym działaniem, a jego wynikami nie ma związku. Poczucie beznadziejności to najsilniej związany z samobójstwem element depresji.
-
Stan ambiwalencji poznawczej
Ambiwalencja to jedno z najczęstszych doznań osób o tendencjach samobójczych. Wszyscy od czasu do czasu jej doświadczamy, ale w nastroju samobójczym zdarza się częściej. Ludzie mówią wtedy o niezwykle silnym poczuciu konfliktów wewnętrznych. Mogą przeskakiwać od miłości do nienawiści, podobnie jak od życia do śmierci.
-
Stan zawężenia percepcji
Zmniejsza zdolność poszukiwania i dostrzegania możliwości alternatywnych. W konsekwencji człowiek postrzega samobójstwo jako jedyne możliwe rozwiązanie.
-
Komunikowanie zamiarów
Samobójstwo jest formą komunikacji. Za pomocą drastycznych środków przekazu człowiek komunikuje światu, że przeżywa niemożliwy do wytrzymania kryzys wewnętrzny. Większość samobójców informuje wcześniej o intencjach samobójczych, niestety często rozpoznajemy te sygnały dopiero po fakcie.
-
Spójność ze stylem życia
Cechy charakterystyczne sposobu dokonania czynu samobójczego są zazwyczaj zgodne z charakterem człowieka. Nigdy nie lekceważ próby samobójczej dlatego, że ktoś zażył według Ciebie np. “jedynie” garść tabletek paracetamolu. Próba ta w oczach tego, kto ją podjął, mogła być równie autentyczna i pełna determinacji jak zjedzenie 100 takich tabletek.
“Ci, którzy mówią o samobójstwie, nie zabijają się.”
– oto jeden z najczęstszych mitów.
Z wczesnych badań nad korelacją między zapowiedzią samobójstwa, a realizacją zamiaru wynika, że życie odbiera sobie od 55% do 83% osób, które wcześniej informowały otoczenie o swoich intencjach samobójczych!
Jeśli doskwierają Ci: nieznośny ból psychiczny, frustracja, poczucie beznadziejności czy ograniczenia poznawcze nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc do specjalisty. Zapisz się na konsultację z psychoterapeutą i daj Sobie pomóc.
Autor: Dorota Bucholc
Artykuł napisany w oparciu o wiedzę z książki autorstwa Rory O’Connor i Noel Sheehy pt.: “Zrozumieć samobójcę".